пʼятниця, 28 листопада 2014 р.
понеділок, 24 листопада 2014 р.
середа, 12 листопада 2014 р.
13 листопада на Пологівщині стартує ХV Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика . Метою конкурсу є сприяння утвердженню статусу української мови як державної, піднесення її престижу, виховання у молодого покоління українців поваги до мови свого народу.
Петро Яцик (1921 – 2001) – відомий канадський бізнесмен і меценат українського походження.Перший Міжнародний конкурс знавців української мови було проведено у 2000 році. За рішенням Ліги українських меценатів конкурсу було присвоєно ім’я Петра Яцика, а його дочка Надія стала почесним головою конкурсу.
Лист Петра Яцика до українських школярів
вівторок, 11 листопада 2014 р.
неділя, 9 листопада 2014 р.
9 листопада — День української писемності та мови
День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Встановлене воно було 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».
За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця — письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.
Чернецтво Нестор прийняв у 17-річному віці, пізніше висвячений в сан диякона. Він був книжником з широким історичним світоглядом і великим літературним хистом. Автор двох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», складених у кінці ХІ ст. або на початку ХІІ ст.
Всесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя – участь у літописанні Київської Русі. Він переробив зведення Никона (1073) та Іоанна (1093), опрацював низку нових усних і письмових джерел, довів розповідь до 1113 року, надав їй літературної форми. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ».
Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».
пʼятниця, 7 листопада 2014 р.
7 листопада, напередодні Дня писемності та мови та в рамках святкування 90-річчя Українського радіо, вчотирнадцяте відбудеться Всеукраїнський диктант національної єдності.
Цьогоріч Всеукраїнський радіодиктант поєднає перевірені часом традиції та новації, а також відзначиться спробою встановити рекорд країни. Традиційно диктуватиме автор шкільних підручників з української мови та літератури Олександр Авраменко, написання супроводжуватиметься двогодинною прямоефірною інтерактивною програмою, а в прес-центрі НРКУ диктант писатимуть учасники, чия доля безпосередньо чи опосередковано переплелася з історією Українського радіо. Серед запрошених і учасники з багаторічним досвідом (творча родина Анатолій Карпенко – Жанна Боднарук – Андрій Карпенко; заступник голови Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк, директор департаменту інформаційної політики Держкомтелерадіо України Богдан Червак) і ті, для кого цьогорічна акція стане дебютом (народний артист України Анатолій Матвійчук; генеральний директор Центру української культури та мистецтва Світлана Долеско; головний диригент Донбас-Опери, народний артист України Василь Василенко; президент Асоціації спортивних журналістів України Валентин Щербачов; письменниця Ірен Роздобудько; бард Ігор Жук; віце-президент грузинського культурно-освітнього центру "Іберія" Наталя Кварахцелія") та інші поважні учасники.
Щодо нововведень, то вперше за чотирнадцять років диктант писатимуть не за призи чи премії, а лише в ім’я ідеї. З огляду на непростий для нашої держави час, усі кошти, потрібні для проведення акції, – від грошових премій переможцям до кошторису, необхідного для пересилки поштою призів, - було вирішено переадресувати бійцям АТО. Але без приємних подарунків не обійдеться: усі, хто напише диктант без помилок, стануть героями спеціальних сюжетів в ефірі Українського радіо. Такою буде цьогорічна нагорода.
Також вперше за всі роки проведення акції, окрім традиційних, паперових листів, Українське радіо прийматиме диктанти в електронному вигляді: відскановані або сфотографовані тексти диктантів необхідно відправляти на електронну пошту rd@nrcu.gov.ua.
Тож Українське радіо закликає усіх небайдужих долучитися до радіодиктанту – акції, яка єднала, єднає і єднатиме націю за будь-яких умов, обставин та часів!
Підписатися на:
Дописи (Atom)